do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
02 lipca 2019
kategoria:
Aktualności
10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czeladzi
10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czeladzi

Aż trudno uwierzyć, że czeladzki uniwersytet dla seniorów ma już 10 lat. Ta działająca bardzo prężnie organizacja rozpoczęła pracę z inicjatywy Dominika Penara – zarówno radnego czeladzkiej Rady Miejskiej, jak i pracownika naukowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (dziś Akademia WSB), obecnie prodziekana tej uczelni ds. kształcenia ustawicznego.

Koordynatorem działań została Miejska Biblioteka Publiczna Pierwszym miejscem, w którym odbywały się zajęcia był Dom Pomocy Społecznej „Senior”. W 2014 roku do pracy organizacyjnej dołączyło stowarzyszenie Uniwersytet Powszechny.

Dzisiaj słuchacze UTW mają do dyspozycji pomieszczenia wszystkich instytucji kultury: Kopalnię Kultury, Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Muzeum Saturn i Miejską Bibliotekę Publiczną. A i obecna oferta dydaktyczna jest niewspółmierna do tej sprzed 10 lat. W ciągu minionych lat wśród wykładowców znaleźli się nie tylko przedstawiciele nauki związani z AWSB, ale także – gościnnie – pracownicy z Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły „Humanitas” w Sosnowcu. W ciągu tego czasu kilkukrotnie zwiększyła się liczba słuchaczy – do ponad 360 osób, wśród których to panie są stroną dominującą. Wielu spośród nich zaliczyło właśnie również dziesiąty rok uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez UTW.

Jubileuszowe, 10 zakończenie roku akademickiego odbyło się 28 czerwca 2019 roku w sali widowiskowej Kopalni Kultury. Przybyli zaproszeni goście, wśród których była obecna wicemarszałek Sejmu RP Barbara Dolniak, organizatorzy i koordynatorzy UTW z prorektorem AWSB dr. Marciem Lisem i dyrektor MBP Bożeną Podgórską, przedstawiciele władz samorządowych Miasta Czeladź: burmistrz Zbigniew Szaleniec i zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła oraz wykładowcy, prelegenci, prowadzący zajęcia doskonalące i rekreacyjne, a także liczne grono słuchaczy.

Galę prowadziła Elżbieta Bazańska-Wolska koordynatorka UTW i zastępca dyrektora Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie historii Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz krótkiego filmu obrazującego minione 10-lecie. Następnie, jak na jubileusz przystało, były gratulacje, podziękowania, kwiaty, dyplomy i popisy artystyczne słuchaczy.

Z okazji 10-letniej współpracy Miasta Czeladź z AWSB burmistrz Zbigniew Szaleniec otrzymał z rąk prorektora dr. Marcina Lisa przyznaną przez Akademię statuetkę „Lider 2019”. Z kolei burmistrz podziękowania za 10-letnia współpracę skierował do rektor dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz prof. AWSB, prorektora dr. Marcina Lisa i prodziekana Dominika Penara.

W dalszej kolejności ster gali Elżbieta Bazańska-Wolska przekazała w ręce Jolanty Ptaś – przewodniczącej samorządu słuchaczy UTW, także radnej i znanej sportowej działaczki nordic walking.
Z okazji 10-lecia nie zabrakło podziękowań dla instytucji, osób i wolontariuszy współpracujących z uniwersytetem. W tym gronie znalazły się m.in. zastępca burmistrza Beata Zawiła, Bożena Podgórska dyrektor MBP i Elżbieta Bazańska-Wolska, Iwona Szaleniec – dyrektor Muzeum Saturn, Jan Powałka – kierownik GSW „Elektrownia” i przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego, Łukasz Kożuch – kierownik Kopalni Kultury, Dorota Strączek – dyrektor SP 5, Agnieszka Rutkowska – dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych. Jedno z wyróżnień trafiło do redaktor naczelnej „Echa Czeladzi” Wiesławy Konopelskiej. Nasz samorządowy miesięcznik zawsze jest otwarty dla słuchaczy i zachęca do współpracy.

Miłym akcentem było przekazanie wielu serdecznych słów i bukietu róż przez Lucię Gawron w imieniu grupy Amatorskiego Teatru Międzypokoleniowego Ewie Błaszczyk – autorce tekstów, prezentowanych w postaci widowisk teatralnych, m.in. na scenie Kopalni Kultury, ale także reżyserki tych przedstawień.
I wreszcie przyszedł czas na popisy artystyczne seniorów: wystąpił chór Kopalni Kultury pod dyrekcją Agaty Krajewskiej oraz niezwykle energetyczna grupa tańca liniowego „Optymistki”.
Niespodzianką wieczoru był minirecital Kunlego Solomona Omogbemi – saksofonisty i wykładowcy AWSB, który zauroczył widownię nie tylko wykonywanymi utworami, ale także radosnym usposobienie. Tak więc ten wieczór zakończył się wyklaskanym bisem.
A potem było wspólne zdjęcie, urodzinowy tort, rozmowy, wspomnienia, i snucie planów na kolejny, jedenasty rok akademicki.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H