04 października 2019
Wieczory Historyczne na Saturnie

Kim był najwybitniejszy dowódca wojskowy oraz najważniejsza postać w historii Francji? Jak chłopiec z Korsyki został militarnym geniuszem?

Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów, król Włoch oraz zwierzchnik Księstwa Warszawskiego. Odnosił sukcesy militarne walcząc na wielu polach, często w zmiennych koalicjach. Na skutek zwycięskich wojen w jego wpływach znalazła się niemal cała zachodnia i środkowa Europa.

Ostatecznie spiski, zdrady oraz wpływ marszałków w ostatnich latach panowania cesarza, zmusił Napoleona do abdykacji, a następnie, po nieudanym powrocie do Francji, internowaniem obalonego przywódcy na Wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia.

O Napoleonie Bonaparte jakiego nie znamy opowie znakomity historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Dariusz Nawrot.

Na spotkanie pełne historii zapraszamy 11 października o godz. 17.00.

Wstęp wolny.