12 listopada 2019
Bella Darvi

Życie wschodzącej gwiazdy Hollywood Bajli Węgier, z domu Zigelbaum, pochodzącej z Sosnowca, usłane było naprzemiennie różami i cierniami. Polska aktorka żydowskiego pochodzenia przeżywszy gehennę II wojny światowej wyemigrowała do Monako, gdzie poznała magnata filmowego Darryla F. Zanucka. Mimo skłonności do hazardu i alkoholu, rozpoczęła karierę filmową pod pseudonimem Bella Darvi, a jej hipnotyzująca uroda zapewniła pewny start w fabryce snów.

W latach 50. była porównywana do Kopciuszka, jednak zakończenie historii Belli Darvi było tragiczne. Pasmo sukcesów zawodowych przeplatało się z problemami życia prywatnego, ostatecznie doprowadzając aktorkę do popełnienia samobójstwa.

O znanych i nieznanych faktach z życia sosnowiczanki, zdobywczyni Złotego Globu opowie dr Magdalena Boczkowska.

Zapraszamy 15 listopada, o godz. 17.00.