11 czerwca 2019
Proces lokacyjny Czeladzi

Najbliższa odsłona Muzealnej Akademii Seniora poświęcona będzie zasadniczo problematyce związanej z procesem lokacyjnym Czeladzi. Nie zabraknie jednakże tematów dotyczących historii osady z okresu przedlokacyjnego i jej znaczenia w strukturach administracyjnych monarchii wczesnopiastowskiej.

Skąd wzięła się nazwa naszego miasta? Czy w Czeladzi znajdowała się książęca rezydencja? Dlaczego najstarsza parafia nosi wezwanie św. Stanisława Biskupa Męczennika? Jakie średniowieczne relikty zachowały się do naszych czasów? Odpowiedzi na te pytania padną już 18 czerwca o godz. 10.00.

Prowadzenie: Anna Binek-Zajda.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych przeszłością Czeladzi.

Wstęp wolny.