17 października 2019
Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?

W 1817 roku w naszym mieście istniało 235 drewnianych domów, stanowiąc ponad 95% wszystkich zabudowań. Drewniane domy, stodoły, komórki do lat 70. XX wieku były nieodłącznym elementem miasta., dziś zachowały się na fotografiach, rysunkach i pamięci mieszkańców Czeladzi. Najnowsza ekspozycja muzealna przedstawiająca dawne zabudowania Czeladzi, podkreślając ich ważną rolę we współczesnym obliczu miasta, jest efektem projektu badawczo-popularyzatorskiego realizowanego przez Towarzystwo Powszechne „Czeladź” przy merytorycznymi wsparciu ze strony Muzeum Saturn, dofinansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Na ekspozycji zgromadzono materiały dotyczące drewnianej architektury miasta pochodzące z XX wieku, fotografie oraz zbiory muzealne, które wyjaśniają tajniki konstrukcji zabudowy drewnianej: strugi, topory, belki czy gonty, oraz te, ukazujące detale będące często prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej, takie jak żelazne zasuwy, zawiasy i zamki oraz stare okna i drzwi. Zgromadzone eksponaty pochodzą z zasobów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Saturn w Czeladzi oraz zbiorów prywatnych.

Wystawę będzie można oglądać w siedzibie Muzeum Saturn przy ul. Dehnelów 10 do 1 grudnia.