adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
10 2020
kategoria:
Aktualności
Czeladzki akcent Zaślubin Polski z morzem
Czeladzki akcent Zaślubin Polski z morzem

W setną rocznicę Zaślubin Polski z morzem warto pamiętać, że pierwszym żołnierzem, który zaciągnął wartę honorową przy Słupku Zaślubin w lutym 1920 roku był urodzony w Czeladzi – Józef Symforian Tylec.

- Sądzę, że tę postać (Józefa Tylca) – w tak ważnym jubileuszowym roku – nie tylko powinna poznać cała Polska, ale że jego miejsce jest na kartach historii Czeladzi i naszego kraju. - pisze w styczniowym wydaniu miesięcznika samorządowego "Echo Czeladzi" redaktor naczelna Wiesława Konopelska. Artykuły na ten temat pojawiły się także w numerze 9/2000 i 10/2017 czasopisma.

Przypomnieć trzeba, że po raz pierwszy o Józefie Tylcu napisał w 2000 roku „Dziennik Bałtycki” – wtedy to w artykule „Pierwsza warta” wspomniano Jana Tylca, było to oczywiście błędnie podane imię tego żołnierza, bo chodziło o Józefa.

Józef Symforian Tylec urodził się 22 sierpnia 1895 roku w Czeladzi, zmarł w 27 grudnia 1962 roku w Pucku. Do Pucka trafił wraz z armią gen. Józefa Hallera. Czy zaciągnął się w 1919 roku, kiedy w maju przybył gen. Haller do Czeladzi wraz z wojskiem? Nie wiadomo. Swojego dziadka, w 2017 roku tak wspominał jego wnuk – Jarosław Krzyżanowski:

„Mój dziadek wraz z armią gen. Hallera dotarł na Kaszuby i znalazł się w I Batalionie Morskim, który 10 lutego 1920 roku zajął Puck. To żołnierze tej jednostki zagospodarowali teren poniemieckiej jednostki. Na bazie tych obiektów powstał Morski Dywizjon Lotniczy, w którym aż do 1939 roku służył mój dziadek. Był bosmanem i szefem sprzętu motorowodnego. Wiadomo, że 2 września – po nalotach na Puck – dowodził przetransportowaniem hydrosamolotów na Hel. Po kapitulacji Helu trafił do obozu jenieckiego, w którym spędził całą wojnę. Po wojnie, aż do emerytury pracował w Puckich Zakładach Mechanicznych”.

Patriotyczny akt Zaślubin Polski z morzem miał miejsce 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku. W październiku 1919 roku gen. dyw. Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowego odzyskania Pomorza, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, odebranego Polsce wskutek rozbiorów.
10 lutego 1920 roku gen. Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administrację województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Głównym punktem tej uroczystości była msza dziękczynna, z poświęceniem Bandery Polskiej, którą – przy wystrzale 21 salw armatnich – Eugeniusz Pławski wraz z Florianem Napierałą podnieśli na maszt na znak objęcia przez Polską Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku. W imieniu dotychczasowych strażników Wybrzeża, rybak kaszubski, szyper Jakub Myślisz, przekazał symbolicznie straż w ręce polskiego marynarza.

Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie platynowego pierścienia do morza. Polska objęła odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 kilometrów zaniedbanego gospodarczo wybrzeża Bałtyku.

Źródło: "Echo Czeladzi", 1/2020.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry